sleposana

Distanču slēpošana ir viens no populārākajiem ziemas sporta veidiem. Distanču slēpošana arī citu sporta veidu kā, piemēram, biatlona sastāvdaļa. Ar to nodarbojas gan jauni, gan veci, iesācēji un pieredzējuši slēpotāji. Slēpošana ir viens no sporta veidiem, kas nodarbina visas lielākās muskuļu grupas, tādēļ tā ir izcili piemērota sportiskās formas iegūšanai vai uzturēšanai. Tāpēc slēpošanas treniņš ir ļoti labs veselībai un pašsajūtai.

Kas vajadzīgs, lai sāktu slēpot?

Noteikti vajadzīgs sagaidīt ziemu – zemu temperatūru un pāris centimetrus biezu sniegu. Sniegs varbūt nav obligāta prasība slēpošanas centros, jo tur tiek izmantots mākslīgais sniegs, bet, ja ir uzsnidzis īsts sniegs, tad slēpot var ne tikai pa slēpošanas trasēm. Pats svarīgākais no inventāra, protams, ir slēpes, slēpju zābaki un slēpju nūjas. Mūsdienās veikalos pieejams plašs sortiments ar dažādu ražotāju slēpošanas inventāru. Slēpes iespējams izraudzīties pēc cenas un pēc slēpotāja pieredzes, kas nozīmē, ka iesācējiem nevajadzētu lieki tērēt naudu par profesionāļu slēpēm. Tāpat ir pareizi jāizvēlas slēpju garums, jo atšķirīgiem slēpošanas stiliem nepieciešamas atšķirīga garuma slēpes. Slēpju zābaki jāizvēlas pēc izmēra un slēpju stiprinājumiem jāsakrīt ar tiem, kas ir uz zābaku zoles. Slēpošanas nūjas veikalos arī pieejamas plašā klāstā. Tās var iedalīt pēc cenas, garuma un cietības. Bez šīm pamata lietām noteikti ieteicams iegādāties ziedes un rīkus, ar kuriem padarīt slēpošanu ērtāku un ātrāku dažādos ziemas apstākļos. Šos pakalpojumus veic meistari, bet nenāktu par sliktu to iemācīties darīt arī pašam slēpotājam. Ļoti svarīga ekipējuma sastāvdaļa ir apģērbs. Treniņos vai sacensībās tam jābūt vairākās kārtās, lai pēc slēpošanas ārējo kārtu varētu novilkt. Slēpojot nevajadzētu vilkt kokvilnas drēbes, jo tās uzsūc mitrumu un patur to sevī, tādējādi radot lieku smagumu, diskomfortu un iespēju saaukstēties. Ir iespējams nopirkt speciālus slēpošanas kombinezonus, kuri aizvada mitrumu prom no ķermeņa. Šie kombinezoni ir pieguļoši, lai netraucētu kustībām un būtu aerodinamiski. Bez kombinezona arī vajadzīgi cimdi un cepure. Vēlams, lai tie nebūtu pārāk biezi, jo tas izraisītu lieku svīšanu. Ļoti noderīga lieta slēpotājiem, kuri gatavojas trenēties nopietnā režīmā, ir pulsometrs. Tas ļauj redzēt savu pulsu slēpošanas laikā, kā arī to pēc tam analizēt datorā.

Kad viss vajadzīgais ir atrasts un sagādāts, tad atliek vien doties slēpot. Slēpotājus pēc pieredzes var iedalīt 3 kategorijās: iesācēji, amatieri un pieredzējuši slēpotāji. Iesācējiem sākumā ieteicams prasmes apgūt pie instruktoriem. Viņi iemācīs pareizu tehniku, kā pareizi krist un dos vēl dažādus padomus.

Distanču slēpošanai ir divas tehnikas: klasiskā un slidsolis. Klasisko tehniku vispirms vajadzētu apgūt iesācējiem, jo tajā slēpot ir vieglāk, kā arī tā vispusīgāk nodarbina ķermeni. Slidsolis ir ātrāks attiecībā pret klasisko tehniku. Slidsolis arīdzan ir populārāks, jo tajā slēpo lielākā daļa slēpošanas entuziastu.

Nopērkot pareizu inventāru un pienācīgi sagatavojoties pirms došanās distancē, slēpotājs noteikti nebūs vīlies, kad atradīsies trasē. Komforts ir pats galvenais, un slēpošana ar prieku var sniegt gandarījumu jebkuram distanču slēpošanas piekritējam.

Treniņš mājas apstākļos pirms slēpošanas

Pievienot komentāru