pec skriesanas

Svara zaudēšanai un treniņu efektivitātes palielināšanai nozīmīgi ir arī zināt, ko vajadzētu un ko nevajadzētu ēst pēc treniņiem. Taču ēšana pirms un pēc treniņiem atšķiras, balstoties un treniņa veidu. Visbiežāk tiek izdalīts kardiovaskulārais un spēka treniņš, bet šajā rakstā es koncentrēšos uz ēšanas paradumiem pirms un pēc tieši kardiovaskulārā treniņa.

Tā kā kardiovaskulārā treniņa primārais mērķis ir sadedzināt taukus nevis palielināt savu fizisko spēku, tad svarīgi ir to apzināties un arī lietot attiecīgu pārtiku. Jo ar treniņu palīdzību vien nevar zaudēt svaru – jāmaina ir arī savs uzturs.

Apmēram pus stundu vai stundu pirms treniņa ir vērtīgi apēst nelielu maltīti, kura satur proteīnu un daudz ogļhidrātu. Šāda maltīte, īpaši apēstie ogļhidrāti, Tev dos enerģiju treniņa laikā un ļaus tev veikt efektīvāku treniņu, jo tavam ķermenim no šīs maltītes būs enerģija un tā teikt “degviela”, lai varētu izturēs kardiovaskulāro treniņu. Pirms intensīva kardiovaskulārā treniņa droši var apēst pāris rikas baltmaizes, baltos rīsus vai pat nelielu saldumu paciņu, labi ir arī augļu kokteiļi, omlete ar maizi vai brokastu pārslas, praktiski viss, kas tiek uzskatīts par sliktu, lietojot to ikdienā un netrenējoties un nedodot organismam iespēju sadedzināt no šāda ēdiena uzkrāto enerģiju un taukus.

Kardiovaskulārā treniņa laikā mūsu ķermenis samazina insulīna, vielas, kas uzkrāj taukus mūsu organismā,  izdalīšanos, lai dotu vietu citu hormonu pastiprinātai ražošanai, piemēram augšanas hormona un testosterona ražošanai, kā arī citu ķermeņa vielu, piemēram adrenalīna un endorfīna pastiprinātai izdalīšanai. Un arī pēc treniņa mēs vēlamies, lai turpinās šī insulīna samazinātā ražošana, un citu vielu paaugstināti līmeņi, lai mēs tiešām spētu zaudēt svaru.

Tāpēc galvenais ir limitēt uzņemto ogļhidrātu daudzumu pēc treniņa, taču tas nenozīmē, ka pēc kardiovaskulārā treniņa ēst nevajag vispār. Visefektīvāk ir 45 – 60 minūtes pēc treniņa apēst maltīti, kura satur ļoti maz ogļhidrātus, vai nesatur tos vispār, bet kura ir pilna ar proteīnu. Labs variants ir, piemēram, proteīna kokteilis vai vistas salāti ar dārzeņiem, īpaši spinātiem, var ēst arī banānus ar zemesriekstu sviestu un citus augļus, kā arī pilngraudu pārslas.

Interesants fakts: Šokolādes piens ir viens no universālajiem pēc treniņa dzērieniem, ko noteikti var lietot pēc treniņa, jo tas satur ideālo proteīna un ogļhidrātu daudzumu. Izdzerot tikai 200 ml šokolādes piena Tavs ķermenis būs uzņēmis visu nepieciešamo barojošo vielu daudzumu.

Galvenais ir atcerēties, ka ir noteikti vajadzīgs kaut ko ieēst gan pirms, gan pēc treniņa, lai ķermenis spētu operēt pēc iespējas labāk treniņa laikā un atgūt spēku pēc treniņa, kā arī, lai palielinātu efektu, ko dos treniņš, jo kā jau iepriekš rakstīju, ar treniņiem vien nepietiek – svarīgs ir arī uzturs, ja vēlies sasniegt savu mērķi – zaudēt svaru.

Pievienot komentāru