skivis

Saistībā ar veselīga dzīvesveida aizvien pieaugošajām tendencēm visā pasaulē, jau kādu laiku Latvijā lielu popularitāti ir guvis diētas jeb, pareizāk sakot, veselīga uztura šķīvis “OnPlate”.

Šī šķīvja idejas un realizācijas autores ir divas jaunas latviešu sievietes – uztura speciālistes Līga Balode un Tatjana Tapo, kuras ik dienu konsultē cilvēkus, kuriem ir svara un veselības problēmas. Lai kaut nedaudz atvieglotu cilvēku centienus cīnīties ar liekā svara problēmām un radītu skaidrāku priekšstatu par veselīga un sabalansēta uztura pamatprincipiem, tika radīts uzskatāms un ērts piemērs – šis unikālais šķīvis, kas sniedz iespēju ēst pareizi ikvienā ēdienreizē. Jāuzsver, ka šis šķīvis nav paredzēts tikai jau esošu svara un veselības problēmu novēršanai, bet arī ikvienam, kurš vēlas piekopt veselīgu dzīvesveidu, kas pamatā ietver arī veselīgu uzturu.

Šķīvis radīts, balstoties uz uztura zinātnes pamatprincipiem, tādējādi palīdzot šķīvja lietotājiem ēst veselīgi un samazināt svaru. Mazliet precizējot, šis šķīvis palīdz iegūt un saglabāt veselīgu ķermeņa svaru, veikt pareizi izvēli no katras uzturvielu grupas produktiem, uzņemt augstas uzturvērtības uzturu, kā arī bez problēmām iekļauties dienā ieteicamo kaloriju daudzumā.

Uz šķīvja ir attēloti cilvēka organisma prasībām un veselīga uztura pamatprincipiem atbilstoši, proporcionāli iedalījumi, kas atspoguļo, cik lielās devās jāpatērē katras uzturvielu grupas produkti vienā ēdienreizē, tajā pašā laikā saglabājot optimālas porcijas lielumu. Piemēram, uz pus šķīvja ir attēloti dažādi dārzeņi un augļi, kas nozīmē to, ka vienā porcijā ir jāpatērē pus šķīvis dārzeņu. Attēlotie dārzeņi un augļi ne vien proporcionāli norāda, cik daudz tos būtu jānoēd vienā ēdienreizē, bet arī sniedz idejas, kādus tieši dārzeņus un augļus varētu ēst. Pēc tāda paša principa ir attēlotas arī pārējās šķīvja sadaļas, proti, olbaltumvielas (piemēram, gaļa, zivis, piena produkti) un ogļhidrāti (piemēram, kartupeļi, makaroni, rīsi, griķi, maize).

Jāpiebilst, ka līdz ar šķīvi komplektā ietilpst ēdienkartes piemērs un ieteicamo produktu saraksts, lai speciālo šķīvi bez bažām varētu lietot ilgtermiņā. Šķīvis pašlaik ir pieejams trīs, dažādās krāsās. Šķīvis patlaban ir nopērkams vairākās Latvijas tirdzniecības vietās – konkrēts vietu saraksts ir pieejams šķīvja radītāju interneta mājaslapā www.onplate.lv. Šis saraksties arvien papildinās, un jāpiemin, ka šķīvja autores ir iecerējušas šķīvja tirdzniecību uzsākt arī ārzemju tirgos.

Pievienot komentāru