detox

Svētki ir aizvadīti, un daudzus, iespējams, nomāc nelāga fiziskā pašsajūta – sliktās pašsajūtas iemesli, it īpaši pēc svētkiem, var būt daudz un dažādi, piemēram, pie svētku galda baudīti pārmērīgi daudz trekni, sāļi, asi vai gluži vienkārši “smagi” ēdieni, ir notikusi aizraušanās arī dažādiem grādīgajiem dzērieniem, garā Jāņu nakts ir aizvadīta, vairāk sēžot un mielojoties pie svētku galda, nevis nododoties dažādām aktivitātēm, kā arī kvalitatīvam miegam ir veltīts par maz laika. Šo apstākļu sakritība rada nejauku iekšējo pašsajūtu, jo organisms ir pamatīgi pārslogots. Savukārt organisma pārslodze veicina uzņemto toksīnu uzkrāšanos un nepietiekamu izvadīšanu no tā. Sliktās pašsajūtas novēršanai un vispārējās labsajūtas uzlabošanai ievērojami var palīdzēt detox.

Detox jeb, latviskiem vārdiem runājot, detoksifikācija ir toksīnu izvadīšana no organisma. Detoksifikācija normālos apstākļos organismā notiek dabīgi, tomēr, ja šie apstākļi kļūst nenormāli, proti, ķermenis dažādu iemeslu dēļ ir pārslogots un vairs nespēj dabīgā veidā pilnvērtīgi izvadīt no organisma tajā uzkrājušos toksīnus, nepieciešams veikt papildus detoksifikāciju, kas ir panākama daudz un dažādos veidos – atliek vien izvēlēties savām vēlmēm un iespējām piemērotāko metodi un attīrīt savu organismu no liekajiem sārņiem jau tūlīt.

Dabīgā veidā organisms toksīnus izvada sviedru, urīna, izkārnījumu, asaru, kā arī izelpas veidā. Mākslīgā veidā organisma detoksifikāciju var panākt, piemēram, lietojot dažādus īpašus kokteiļus, sulas, tējas, ievērojot atslodzes dienas, lietojot detoksifikācijas plāksterus, īpašā veidā attīrot gremošanas sistēmu (tajā skaitā aknas un resno zarnu), kā arī pielietojot citas organisma attīrīšanas metodes. Mākslīgās detoksifikācijas mērķis ir maksimāli atslogot ķermeņi, ļaujot tam koncentrēties uz dabiskajiem jeb pašattīrīšanās procesiem.

Ķermeņa pārslogojums mūsdienās rodas nepilnvērtīga un ķimikālijām piesārņota uztura lietošana, tādās atkarības kā smēķēšana un alkohola lietošana, stress un pārslodze, piesārņots gaiss un ūdens, kā arī sadzīvē lietotā ķīmija. Šī iemesla dēļ teju ikviens mūsdienu cilvēks ir piesārņotāks vairāk nekā tas būtu pieļaujams normas robežās, tāpēc ikvienam vajadzētu periodiski attīrīt savu organismu ar kādu no detox metodēm.

Detoksifikācijas trūkums jeb stāvoklis, kad organismā toksīnu ir vairāk nekā tas ir pieļaujams, sākas dažādas veselības problēmas un smagākos gadījumos pat slimības. Lielāko daļu veselības problēmu izraisa tieši piesārņotā organisma vide, jo organisms nespēj pilnvērtīgi veikt visas savas dabiskās funkcijas. Liekais svars un dažādi strutaini iekaisumi, piemēram, iesnas, klepus, angīna, strutainas pumpas, apātija, galvassāpes, vēdera problēmas ir tikai dažas no veselības problēmām, kas var rasties organisma piesārņojuma dēļ un kas ir nepārprotami organisma piesārņojuma signāli. Vienu vārdu sakot – tīrs ķermenis ir vesels ķermenis!

Vispārēji neveselīgs dzīvesveids un regulāras svinības ar pamatīgu pārēšanos un pārmērīgu alkohola lietošanu detoksikācijas risku paaugstina, tāpēc laiks pēc svētkiem ir īpaši piemērots, lai izmēģinātu kādu no organisma attīrīšanās metodēm un baudītu tās sniegto efektu, kas atstāj pozitīvu ietekmi ne vien uz pašsajūtu, bet arī uz cilvēka vispārējo veselību – rodas enerģijas pieplūdums, uzlabojas gremošanas sistēmas darbība, kā arī nostiprinās imunitāte. Tomēr, kā jau pieminēts, organisma attīrīšana nepieciešama ne vien pēc īpašas organisma piepūles, kāda novērojama pēc svētkiem, bet vismaz reizi sezonā, proti, gan pavasarī, gan vasarā, gan rudenī, gan ziemā. Noteikti jāuzsver, ka, uzsākot attīrīšanās kūri, var būt novērojama strauja fiziskās pašsajūtas pasliktināšanās un nespēks, jo visi toksīni, kas ilgstoši ir krājušies organismā, ir sākuši kustēties un izvadīties laukā, proti, tiek izjaukts iepriekšējais organisma “līdzsvars”.

Jebkura attīrīšanās kūre ir vidēji 14 dienas jeb 2 nedēļas gara, jo šis ir optimālais laiks, lai organisms paspētu adaptēties jaunajam režīmam un sasniegt maksimālu rezultātu. Tomēr nereti organisma attīrīšana norit vien nedēļu, kas arī ir pietiekošs laiks. Šķiet, kūres garumu pareizāk būtu izvēlēties, balstoties uz savas veselības stāvokli un dzīvesveidu – jo neveselīgāks tas šķiet, jo garākam jābūt atslodzes periodam, nepārsniedzot ieteicamās 14 dienas.

Jāatceras, ka organisma attīrīšana un tievēšana nav sinonīmi. Protams, attīrīšanās rezultātā svara zudums varētu būt novērojams, jo atslodzes laikā paātrinās vielmaiņa, kā arī nereti tieši toksīni ir viens no iemesliem, kādēļ veidojas un uzkrājas liekais svars. Liela daļa cilvēku attīroties badojas, tomēr tā ir liela kļūda, jo organisms, lai kompensētu uzturu, sāk uzsūkt zarnās pūstošos pārtikas pārpalikumus, kā rezultātā toksīni nonāk asinīs un var izraisīt pat saindēšanos. Lai attīrītos, obligāti ir jāēd šķiedrvielas! Tā kā organismam attīrīšanās laikā nav lieko rezervju, no kā atjaunoties, nav vēlami arī treniņi. Lieliska fiziskās slodzes alternatīva šajā gadījumā ir pastaigas svaigā gaisā.

Ņemot vērā to, ka lielākā daļa organismam kaitīgie toksīni koncentrējas zarnās, būtu jāpievērš pastiprināta uzmanība tieši zarnu attīrīšanai. Zarnu attīrīšanā visefektīvāk palīdz šķiedrvielas, kas, nonākot zarnās, funkcionē kā sūkļi, kas toksīnus uzsūc un izvada laukā.

Tā kā attīrīšanās laikā organisms var zaudēt lielu daļu būtisku vitamīnu, tos būtu ieteicams intensīvi uzņemt dabīgā veidā, proti, lietojot dažādus zaļos kokteiļus, kuriem ir pieejamas daudz un dažādas receptes. Papildus kokteiļiem noteikti jāuzņem arī svaigi dārzeņi un augļi, zaļumi, kā arī diedzēti graudi. Noteikti pietiekošā daudzumā ir jāuzņem arī ūdens (vismaz 30 ml uz katru ķermeņa masas kg)!

Pirms nopietnas attīrīšanās kūres uzsākšanas būtu vēlams konsultēties ar ārstu, lai neiekultos vēl lielākās veselības problēmās nekā tās ir sākotnēji.

Pievienot komentāru