produkti vielmainai

Nav noslēpums, ka ēdot dažādus produktus, mēs varam savu vielmaiņu kā palēnināt un pat apslāpēt, tā arī paātrināt un vispārēji uzlabot. Turpinājumā apskatīsim 10 pārtikas produktus, kas, iekļaujot tos savā ēdienkartē, ir spējīgi uzlabot vielmaiņu. Kādēļ veikla vielmaiņas darbība ir tik būtiska? Jo lēna vai sabojāta vielmaiņa ir galvenais no liekā svara izraisītājiem.

 1. Zivis un tītara gaļa

  Zivis un baltā gaļa jeb putnu gaļa ir proteīniem bagāts avots. Tieši proteīni ir tiek, kas palīdz veidoties muskuļiem, bet savukārt muskuļi ir tie, kas uzlabo vielmaiņu. Tāpat zivis un baltā gaļa ļauj ātrāk iegūt sāta sajūtu, kas arī saglabājas ilgstoši. Jāuzsver, ka tītara gaļa ir labāka par vistas gaļu, jo tajā ir mazāk kilokaloriju, bet vairāk olbaltumvielu jeb proteīnu.

 2. Mandeles

  Rieksti kā tādi, bet it īpaši mandeles, ir spējīgi uzlabot vielmaiņu, tādējādi veicinot arī svara zudumu. Tomēr jāatceras, ka riekstos ir daudz kilokaloriju, tādēļ ar to lietošanu nevajadzētu pārspīlēt – ieteicamais daudzums riekstu ir aptuveni 10 mandeles dienā. Jāpiemin, ka mandeļu sastāvā ir arī vērtīgās taukskābes.

 3. Zaļā tēja

  Zaļā tēja vienmēr ir bijusi zināma kā lielisks antioksidants, kas veicina gan vielmaiņu, gan svara samazināšanos. Kā pierāda pētījumi, vienas zaļās tējas krūzes izdzeršana ir spējīga paātrināt vielmaiņu līdz pat divām stundām. Ja kvalitatīva zaļā tēja tiek dzerta regulāri, cilvēks uzņem tās sastāvā esošos polifenolus, kas palīdz cīņā ar lieko svaru, kā arī uzlabo vispārējo pašsajūtu un gara stāvokli.

 4. Olas

  Olas ir produkts, kas veido ilgstošu sāta sajūtu. Kā pierāda pētījumi, cilvēki, kuri brokastīs noēd olu, nākamo ēdienreižu laikā uzņem mazāk kilokaloriju. Olas baltumā esošās vielas ir spējīgas uzlabot vielmaiņu, tāpēc tiek rekomendēts olas iekļaut savā ēdienkartē vismaz trīs reizes nedēļā.

 5. Pākšaugi

  Pupas, zirņi un lēcas ir uzturvērtības ziņā ļoti vērtīgi produkti, jo satur B grupas vitamīnus, kas būtiski ietekmē vielmaiņu. Tomēr tas nav viss – to sastāvā ir arī daudz dzelzs, kas veiksmīgai vielmaiņas darbībai ir absolūti nepieciešams. Dzelzs trūkuma gadījumā liekajiem taukiem ir tendence uzkrāties uz vēdera. Pētījumos pierādīts, ka viena krūze lēcu satur aptuveni 35% no dienā nepieciešamās dzelzs normas.

 6. Ūdens

  Dehidratācija jeb ūdens trūkums organismā būtiski kavē vielmaiņas darbību. Pētījumos pierādīts, ka, ik dienu izdzerot 1,5 litrus tīra, kvalitatīva ūdens, vielmaiņa tiek uzlabota par apmēram 30%. Ja ir vēlme sadedzināt vēl vairāk kaloriju, ūdenim iespējams pievienot arī ledu, kas organismam liks patērēt vairāk enerģijas, lai to sasildītu.

 7. Auzu pārslas

  Auzu pārslas satur daudz šķiedrvielu, kas ne vien paātrina vielmaiņu, bet rada arī ilgstošu sāta sajūtu. Tāpat auzu pārslu sastāvā ir arī B grupas vitamīni un citas vērtīgas uzturvielas. Noteikti jāpiemin, ka regulāra auzu pārslu ēšana palīdz normalizēt arī holesterīna līmeni asinīs.

 8. Zaļo lapu dārzeņi

  It visi salāti, spināti un citi zaļo lapu dārzeņi ir īpaši vērtīgi, jo ir piesātināti ar dažādām, organisma darbībai nepieciešamām lietām, bet tajā pašā laikā satur izteikti maz kaloriju. Kā uzsver uztura speciālisti, zaļo lapu dārzeņiem būtu jābūt ēdienkartē katru dienu, kā arī tiem vajadzētu aizņemt lielāko daļu no šķīvja satura. Šie dārzeņi palīdz uzlabot vielmaiņu, samazināt liekos kilogramus, kā arī stiprināt veselību un uzlabot izskatu.

 9. Čili pipari

  Čili pipari ir viena no spēcīgākajām garšvielām, kas ir spējīgi uzlabot vielmaiņu uz laiku līdz pat 4 stundām pēc maltītes ieturēšanas. Čili papari satur arī ievērojamu C vitamīna daudzumu, ko ir nepieciešams uzņemt katru dienu. Čili piparus ieteicams iekļaut savā ēdienkartē katru dienu, pievienojot tos ēdienam kā garšvielu – ieteicamā dienas deva ir nepilna ēdamkarote svaigu, sasmalcinātu čili piparu vai viena tējkarote čili pulvera.

 10. Kafija

  Nav noslēpums, ka kofeīns palīdz paātrināt vielmaiņu, tomēr tā ieteicamā dienas deva ir ne vairāk kā 2 tasītes kafijas dienā. Pārmērīga kafijas lietošana atūdeņo organismu, izraisa miega traucējumus, kā arī paaugstina asinsspiedienu. Pētījumos pierādīts, ka rīta kafijas krūze vielmaiņu spēj paātrināt par aptuveni 20%.

 

Pievienot komentāru